Pěstování opuncie v domácích podmínkách

Nároky na pěstování si opuncie klade celkem jasné, nikterak náročné, přesto není pro pokojové pěstování příliš vhodná. Dařit se jí bude na světlém (nebo ještě lépe slunném) stanovišti při teplotách mezi 18 a 25°C, v zimě mezi 4 až 8°C, ale nesnáší průvan. V létě jí svědčí venkovní stanoviště, přičemž za horkých letních dní potřebuje přištínění, přes zimu by měla zůstat na suchém chladném místě. Opuncie ale bohužel není mrazuvzdorná.

Opuncie s  jedlými plody

Pěstovat opuncie lze pouze v drenážované půdě a zalévají se jen zřídka a mírně, jako všechny ostatní kaktusy, a nikdy ne přímo na rostlinu. Není potřeba hnojit, ale speciálním hnojivem na kaktusy rozhodně nic nezkazíte. Přesazovat by se mělo na jaře, je-li to nezbytně nutné; nové každoročně nebo po 2 letech, staré po jednom až 2 letech; složení zeminy by mělo odpovídat následujícímu: 1 díl drnovky, 1 díl listovky, 1 díl rašelinového substrátu, 1 díl písku a cihlová drť. (Dospělým a starším kaktusům dáváme spíše 2 díly drnovky.)

Opuncie se běžně množí vegetativně stonkovými částmi (jednou až dvěma) nebo třeba řízkováním – stonkovými řízky (jednotlivými články). Než stonkové řízky zasadíme do písku, měli bychom je nechat zhruba 14 zaschnout. Méně známou metodou je rozmnožování explantátovými kulturami, množení semeny je nejobtížnější, proto se skoro nepoužívá.

Jako ostatní rostliny, i opuncie má své speciální škůdce. Většinou bývá napadána sviluškou, která tvoří bílé pavučinky nebo způsobuje bronzovité zabarvení povrchu, nebo vlnatkou, kterou poznáme podle bílých chomáčků lepkavé hmoty, které se lepí na rostlinu. Tvrdé hnědé štítky na povrchu rostliny způsobují puklice.